FAQ

Pytania i odpowiedzi

Poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z dziedziny fotowoltaiki i termomodernizacji

+48 787 015 330

Produkcja energii jest możliwa dzięki efektowi fotowoltaicznemu – w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Energia słoneczna zamieniana jest w ogniwach fotowoltaicznych na prąd stały. Co później? Dzięki inwerterowi solarnemu, prąd stały zamieniany jest na prąd zmienny i trafia do naszych gniazdek.
Na to, Ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna, wpływają czynniki takie jak, m.in.: nasłonecznienie, pora roku, sprawność paneli, kierunek oraz kąt ustawienia instalacji, wiek instalacji,Przyjmuje się, że na terenie Polski dla zestawu paneli o mocy 1 kWp, produkcja roczna wynosi ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna będzie produkować najwięcej energii w miesiącach od kwietnia do września. Na efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej wpływa nie tylko ilość promieni słonecznych, ale także temperatura powietrza. Panele fotowoltaiczne najlepiej pracują w temperaturze około 20-25°C. Temperatury powietrza przekraczające 30°C prowadzą do spadku sprawności i mniejszej produkcji energii elektrycznej nawet do ok. 15% nominalnej mocy paneli.
Prądem z paneli fotowoltaicznych zasilać wszystkie znajdujące się w domu instalacje i urządzenia elektryczne.
Panele fotowoltaiczne są przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Panele posiadają certyfikatów określających minimalną odporność na grad. Standardowy grad nie wpływa na ogniwa fotowoltaiczne, ale ryzyko uszkodzenia zawsze istnieje. Najlepszą ochroną finansową dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych jest ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej.
Oczywiście, że tak! Konstrukcja dachu nie ma znaczenia. Panele mogą być zamontowane zarówno na dachu skośnym, jak i płaski.
Najważniejszym czynnikiem przy montażu paneli solarnych jest kąt ich ustawienia. Przy płaskich dachach konieczne jest wykonanie dodatkowej konstrukcji, która będzie wspierać panele i ustawi je pod właściwym kątem.
Zależy to od lokalizacji systemu. W przypadku niskiego zabrudzenia nie ma takiej potrzeby, ponieważ instalacja fotowoltaiczna jest samowystarczalna – oczyszcza się podczas opadów deszczu lub śniegu. Większe zabrudzenia mogą powodować ograniczenie produkcji o ok. 10-20%. Także w rejonach silnego zapylenia powietrza i przy widocznych silnych zabrudzeniach modułów należy wykonać mycie.
Najpopularniejszy program to rządowy Mój Prąd. 01.04.2022r. ruszyła jego czwarta edycja. Poza domowymi mikroinstalacjami fotowoltaicznymi obejmuje także magazyny energii, pompy ciepła oraz systemy HEMS.
Więcej informacji na stronie: https://mojprad.gov.pl/
Inne programy wsparcia to m.in.: Czyste powietrze, Agroenergia, Energia Plus, Ulga termomodernizacyjna, Ulga dla rolników, Zwrot vat dla przedsiębiorców
W znalezieniu wsparcia finansowego na inwestycje można szukać pomocy na stronach:
https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/ - projekt realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Partnerów w 16 regionach na terenie całego kraju
http://ekodotacje.ios.edu.pl/ - wyszukiwarka ekodotacji stworzona przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, który działa w ramach Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Adresatami ulgi są właściciele domów jednorodzinnych, którzy ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Odliczenie można przeprowadzić rozliczając się według skali podatkowej (na PIT-37, PIT-36), liniowo (PIT-36L) a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).
Na co można ponosić wydatki? Na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Ile można odliczyć? Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach.
W przypadku braku zasilania fotowoltaika (instalacja on-grid) przestaje działać z powodu braku możliwości pracy inwertera. Nie wyposaża się jej w moduł awaryjnego zasilania, więc nie może pracować bez dostępu do sieci, czym różni się od instalacji off-grid – systemu nieprzyłączonego do sieci, który ze względu na duże koszty jest rekomendowany jako sposób zasilenia budynku, który nie ma dostępu do sieci energetycznych.
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się instalacja hybrydowa, która łączy zalety instalacji on-grid i off-grid. Oznacza to, że jednocześnie współpracuje z siecią, jak i magazynem energii. Akumulatory gromadzące energię nie muszą być bardzo duże, jak w przypadku instalacji off-grid. Służą do tego, by zapewnić prąd w momencie niedostatecznej produkcji energii przez panele fotowoltaiczne czy przerw w dostawie prądu.
System net-billingu opiera się na rozliczeniu wartości (nie ilości) energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej. Wartość energii będzie określana na podstawie rynkowych notowań energii elektrycznej na rynku dnia następnego,a pobierze energię po cenie rynkowej. Cena ta zawiera podatek VAT, akcyzę, opłatę OZE, opłatę kogeneracyjną oraz opłatę dystrybucyjną z ulgą 15%.
Czyli, prosument wysyłając nadprogarmową energię do zakładu energetycznego otrzyma zapłatę (po cenie giełdowej RDN, a od połowy 2024 r. ma to być średnia cena godzinowa) Pieniądze otrzymane za sprzedany prąd nie są wysyłane od razu na konto, a zamiast tego umieszcza się je na specjalnym depozycie. Z depozytu mogą zostać wykorzystane na zakup prądu. Natomiast Po upływie12 miesięcy, jeśli w depozycie pozostaną nadwyżki finansowe, prosument otrzyma zapłatę za energię w formie pieniężnej. Wypłata nie może być jednak większa niż 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty. Środki te nie będą obciążone podatkami VAT ani PIT.
System net-billing został wprowadzony aby spełnić wymagania związane i implementacją prawa EU, dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy sieci elektroenergetycznej oraz zwiększyć świadomość i odpowiedzialność prosumentów.
Możesz potraktować montaż paneli jako inwestycję w przyszłość. Przeciętna instalacja w domu jednorodzinnym zwraca się maksymalnie po dziesięciu latach. Jednak przy rosnących cenach energii, ten czas może być nawet krótszy. Biorąc pod uwagę czas działania paneli, który określa się co najmniej na 25 lat, inwestycja może zwrócić się prawie trzykrotnie!

Chcesz poznać szczegóły naszej oferty?Zadzwoń lub napisz, a nasi specjaliści udzielą ci fachowej odpowiedzi.

+48 787 015 330

biuro@rmsolar.pl